Due to high demand of our handcrafted product and our current measures to protect the safety of our employees, please expect delays in processing and delivering of your order. We are working diligently to do our best to meet all of your needs.
| Features | |
| Country of Origin | USA |
| Color | Weatherwood |
| Material | DURAWOOD® |
| Height | 44 in |
| Weight Capacity | 120 lbs. |
| Depth | 30 in |
| Product Weight | 14 lbs |
| Width | 8.25 in |
| Length | 44 in |
| Hardware | Painted 316 Marine-Grade Stainless Steel |
| Reclining/Gliding | No |
| Foldable | No |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Time | 5-10 mins |
| Pieces Included | 2 x Long Rails, 2 x Short Rails, 4 x Legs, 1 x Sling Fabric |
| Suggested Tools Not Included | Rubber Mallet, Phillips Head Screwdriver, Drill |
| Warranty and Care | |
| Returnable | 60 Days |
| Care | Clorox-type wipes or a soft bristle brush with a mild cleanser are ideal for this product |
| Warranty | Limited Residential Lifetime Manufacturing Warranty |
| Important Documents | |
| Assembly Instructions | |
| Assembly Instructions | |
| Cleaning Guide | |
| Warranty | |
Introducing our newest item, The Pawleys Island DURAWOOD® Sling Dog Bed! Pets are another member of the family so why not give them the most excellent bed possible?
Manufactured by Pawleys Island, the DURAWOOD® Sling Dog Bed offers a simple design that can compliment any outdoor space. They can be used for napping during the day or taken inside for sleeping at night. Unlike a couch or a human bed, the DURAWOOD® Sling Dog Bed is a space just for your pup!
This Sling Dog Bed represents the culmination of diligent design and construction by artisans based in North Carolina, a state richly endowed in the furniture craftsmanship tradition. We back our workmanship with a guaranteed lifetime warranty.
The DURAWOOD® used to construct this bed is made from HDPE recycled consumer plastic that's been sterilized for safety and to eliminate impurities. DURAWOOD® contains no waste-wood fiber, so it not only won't absorb water but also won't rot, splinter, crack or attract termites. It also never needs stain or any other kind of sealant, yet holds up to vigorous rains, extreme temperatures, and high winds, making it the perfect outdoor furniture material.
Hardware consists of marine-grade, 316 Marine-Grade Stainless Steel to provide the ultimate in durability. We also prime and paint the heads of the hardware to match the color of DURAWOOD®. All joints where the end of a board meets a face of another are made with the ancient carpentry method of Mortise and Tenon that helps to make the bed rock solid.
With our winning combination of superior materials and craftsmanship, you will not be disappointed.