Due to high demand of our handcrafted product and our current measures to protect the safety of our employees, please expect delays in processing and delivering of your order. We are working diligently to do our best to meet all of your needs.
| Country of Origin | USA |
| Color | Red |
| Material | DURAWOOD® Poly Lumber |
| Height | 43 in |
| Depth | 21 in |
| Width | 25 in |
| Product Weight | 36 lbs |
| Weight Capacity | 350 lbs |
| Hardware | Painted 316 Marine-Grade Stainless Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Pieces Included | 1 x Seat Assembly, 1 x Back Assembly, 1 x Lower Frame, 2 x Leg Assembly |
| Suggested Tools Not Included | Rubber Mallet, Phillips Head Screwdriver, Drill |
| Returnable | 60 Days |
| Care | Clorox-type wipes or a soft bristle brush with a mild cleanser are ideal for this product |
| Warranty | Limited Residential Lifetime Manufacturing Warranty |
| Assembly Instructions | |
| Cleaning Guide |
Bring timeless elegance to your outdoor space with the DURAWOOD® Poly Chippendale Counter Height Chair in Red by Pawleys Island Hammocks. This chair is designed to withstand the elements and the test of time. Featuring an intricate Chippendale-style back design with a stunning geometric pattern of interlocking lines, this chair will add a touch of sophistication to any outdoor space.
We manufacture this chair using DURAWOOD®, a high-density polyethylene or HDPE, made from recycled plastic milk jugs. Heavier and more sturdy than natural wood, DURAWOOD® can withstand the most extreme weather and can be left outdoors all year long. This nonabsorbent synthetic lumber makes our outdoor furniture virtually maintenance-free and indestructible. DURAWOOD® comes with a Limited Residential Lifetime Warranty and will never rot, splinter, crack or attract insects.
Our advanced construction techniques give our outdoor furniture an unprecedented level of overall stability. We use a combination of patent-pending K-JOINT connections, DOWEL JOINT precision along with MORTISE AND TENON JOINTS to make out furniture rock solid.
We also only use the highest quality marine-grade 316 Stainless Steel hardware. Designed to resist rust, corrosion, and staining, our hardware will stand up to the elements and look just like new, year after year. The hardware will come primed and painted the same color as the DURAWOOD® you choose.
Whether you're enjoying a meal or lounging outdoors, the DURAWOOD® Poly Chippendale Counter Height Chair brings both beauty and comfort to any outdoor setting.
DURAWOOD® is a high-density polyethylene (HDPE) lumber made from densely compressed recycled consumer plastic materials.
Yes, the light-stable pigments and UV inhibitors run continuously throughout the material, which means no painting or staining is ever required.
Some models require minimal assembly with included instructions
Pawleys Island Hammocks uses durable marine-grade, 316 stainless steel hardware for assembly, which provides superior resistance to corrosion, even in coastal environments with salt spray.
Routine cleaning involves mild dish soap, warm water, and a soft-bristle brush. For tougher stains, a solution of one part bleach to four parts soapy water or a power washer up to 1,500 psi can be used.
No, it is maintenance-free and these actions may void the warranty.
Yes, DURAWOOD® is designed to withstand all climates and a range of weather conditions, including hot sun, rain storms, and snowy winters.
Yes, the furniture is heavy-duty and durable enough so you won't have to worry about it blowing away in strong winds.
Yes, DURAWOOD® poly lumber does not absorb water and is resistant to mold, mildew, and termites.
No. DURAWOOD® is fade-resistant due to integrated UV inhibitors, and it will not rot, splinter, or crack, even when exposed to the elements.
There is a limited lifetime residential warranty and a 20 year commercial warranty against cracking, splintering, and peeling.
Contact our customer service. Be prepared to supply your order number/order information and photos/video of your issue so that we can quickly assist you to resolve the matter.