Due to high demand of our handcrafted product and our current measures to protect the safety of our employees, please expect delays in processing and delivering of your order. We are working diligently to do our best to meet all of your needs.
| Country of Origin | USA |
| Color | Gray |
| Material | DURAWOOD® Poly Lumber |
| Height | 44.87 in |
| Depth | 27.44 in |
| Width | 33.54 in |
| Product Weight | 38 lbs |
| Weight Capacity | 350 lbs |
| Hardware | Painted 316 Marine-Grade Stainless Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Pieces Included | 1 x Decorative Top Spreader, 1 x Chair Back, 1 x Chair Seat, 2 x Arm/Leg Assembly, 2 x Spreader Bars, 2 x Runners |
| Suggested Tools Not Included | Rubber Mallet, Drill |
| Returnable | 60 Days |
| Care | Clorox-type wipes or a soft bristle brush with a mild cleanser are ideal for this product |
| Warranty | Limited Residential Lifetime Manufacturing Warranty |
| Assembly Instructions |
Introducing our newest porch rocker - the DURAWOOD® Chippendale Porch Rocker. Our Chippendale Porch Rocker is a classic and stylish piece of outdoor furniture that is perfect for relaxing on a porch or patio. This type of rocker is characterized by its elegant and ornate design, which is inspired by the Chippendale style of furniture popular in the 18th century. Our Chippendale rocker features an intricate back design while keeping our same great workmanship. Whether you're enjoying a cup of coffee in the morning or watching the sunset in the evening, a Chippendale Porch Rocker is the perfect addition to any outdoor space.
The Chippendale Rocker is made using our advanced construction technique which gives our outdoor furniture an unprecedented level of overall stability. DURAWOOD®, a high-density polyethylene or HDPE made from recycled plastic milk jugs.
We use a combination of patent-pending K-JOINT connections, DOWEL JOINT precision along with MORTISE AND TENON JOINTS to make our furniture rock solid. We use only the highest quality MARINE-GRADE 316 STAINLESS STEEL hardware. Our hardware is painted to match the color of your choice to blend seamlessly into the table. All of our outdoor furniture is exclusively Handcrafted in the Carolinas! Our DURAWOOD® is backed by our Limited Residential Lifetime Manufacturing Warranty
.DURAWOOD® is a high-density polyethylene (HDPE) lumber made from densely compressed recycled consumer plastic materials.
Yes, the light-stable pigments and UV inhibitors run continuously throughout the material, which means no painting or staining is ever required.
Some models require minimal assembly with included instructions
Pawleys Island Hammocks uses durable marine-grade, 316 stainless steel hardware for assembly, which provides superior resistance to corrosion, even in coastal environments with salt spray.
Chairs are typically tested up to 350 pounds per seat.
Routine cleaning involves mild dish soap, warm water, and a soft-bristle brush. For tougher stains, a solution of one part bleach to four parts soapy water or a power washer up to 1,500 psi can be used.
No, it is maintenance-free and these actions may void the warranty.
Yes, DURAWOOD® is designed to withstand all climates and a range of weather conditions, including hot sun, rain storms, and snowy winters.
Yes, the furniture is heavy-duty and durable enough so you won't have to worry about it blowing away in strong winds.
Yes, DURAWOOD® poly lumber does not absorb water and is resistant to mold, mildew, and termites.
No. DURAWOOD® is fade-resistant due to integrated UV inhibitors, and it will not rot, splinter, or crack, even when exposed to the elements.
There is a limited lifetime residential warranty and a 20 year commercial warranty against cracking, splintering, and peeling.
Contact our customer service. Be prepared to supply your order number/order information and photos/video of your issue so that we can quickly assist you to resolve the matter.