Due to high demand of our handcrafted product and our current measures to protect the safety of our employees, please expect delays in processing and delivering of your order. We are working diligently to do our best to meet all of your needs.
| Country of Origin | USA |
| Color | Cove Pebble |
| Material | Sunbrella Fabric; Recycled Polyester Hollow Fiber Fill for Padding. |
| Filling | 100% Polyester Recycled Fiberfill |
| Shape | Square (Decorative) , Rectangle (Lumbar) |
| Thickness | 6.5 in |
| Product Weight | 1 lb |
| Width | 20 in (Decorative) , 12 in (Lumbar) |
| Length | 20 in (Both Decorative and Lumbar) |
| Returnable | 60 days Upon Receiving the Item |
| Care | Use Oxyclean or a Mild Detergent, Water and a Soft Scrub Brush |
| Warranty | 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
Our decorative pillows are stitched from 2 sheets of all-weather, cottony-soft Sunbrella fabric, so your comfy new splash of color will retain its happy hue for seasons to come. Plush centers are polyester hollowfill fiber for maximum durability.
Yes, though in general, light spot cleaning is best. Our pillows contain polyester fiber-fill batting, to boost softness and overall comfort. Cleaning too vigorously can cause the batting to bunch up, and it may prove tough to work it back into its original shape.