Due to high demand of our handcrafted product and our current measures to protect the safety of our employees, please expect delays in processing and delivering of your order. We are working diligently to do our best to meet all of your needs.
| Features | |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Pawleys Island Rope Furniture |
| Color | Weatherwood |
| Material | DURAWOOD® Poly Lumber |
| Pillow Material | Solution Dyed Sunbrella Fabric |
| Rope Material | DURACORD® |
| Height | 29.15 in |
| Depth | 62 in |
| Width | 37.08 in |
| Product Weight | 82 lbs |
| Weight Capacity | 450 lbs. |
| Length | 7 in. |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Hardware | Painted 316 Marine-Grade Stainless Steel |
| Reclining/Gliding | No |
| Foldable | No |
| Assembly | |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Time | 35-40 mins |
| Pieces Included | 2 x Front Arm Supports, 2 x Back Arm Supports, 2 x Arms, 1 x Table Assembly, 4 x Table Leg, 2 x Outside Uprights, 1 x Center Upright, 2 x Optional Head Pillows |
| Suggested Tools Not Included | Rubber Mallet, Phillips Head Screwdriver, 1/2" Wrench, Allen Wrench |
| Warranty and Care | |
| Returnable | 60 Days |
| Care | Clorox-type wipes or a soft bristle brush with a mild cleanser are ideal for this product |
| Warranty | Limited Residential Lifetime Manufacturing Warranty |
| Important Documents | |
| Frame Material | Recycled HDPE Plastic Maintenance-Free Poly Lumber |
| Assembly Instructions | |
| Cleaning Guide | |
| Warranty | |
As evening settles in and fireflies come out for their illuminated performance, what better place to be settled with a loved one than in one of our Coastal Rope Double Swings? You'll enjoy the comfort of Pawleys Island world famous woven rope seating framed by our HDPE lumber that doesn't splinter, fade or rot. Curved armrests and a flat center support arm provides form and function. The possibilities for a truly unique swing are nearly endless with 3 frame colors, 8 rope options and 9 head rest pillow choices. This ultra-durable swing is designed to support 450 pounds when securely attached to our swing stands.
Hardware consists of marine-grade, 316 stainless steel to provide the ultimate in durability because not all stainless steel is created equal. We have even primed and painted the heads of the hardware to match the color of the DURAWOOD®
DURAWOOD® is a high-density polyethylene (HDPE) lumber made from densely compressed recycled consumer plastic materials.
Yes, the light-stable pigments and UV inhibitors run continuously throughout the material, which means no painting or staining is ever required.
Some models require minimal assembly with included instructions
Pawleys Island Hammocks uses durable marine-grade, 316 stainless steel hardware for assembly, which provides superior resistance to corrosion, even in coastal environments with salt spray.
Routine cleaning involves mild dish soap, warm water, and a soft-bristle brush. For tougher stains, a solution of one part bleach to four parts soapy water or a power washer up to 1,500 psi can be used.
No, it is maintenance-free and these actions may void the warranty.
Yes, DURAWOOD® is designed to withstand all climates and a range of weather conditions, including hot sun, rain storms, and snowy winters.
Yes, the furniture is heavy-duty and durable enough so you won't have to worry about it blowing away in strong winds.
Yes, DURAWOOD® poly lumber does not absorb water and is resistant to mold, mildew, and termites.
No. DURAWOOD® is fade-resistant due to integrated UV inhibitors, and it will not rot, splinter, or crack, even when exposed to the elements.
There is a limited lifetime residential warranty and a 20 year commercial warranty against cracking, splintering, and peeling.
Contact our customer service. Be prepared to supply your order number/order information and photos/video of your issue so that we can quickly assist you to resolve the matter.